
Tova
Hej hej! Jag heter Tova och jag är 20 år gammal och har dansat sedan jag var 5. Ändå sedan liten har mina favorit stilar hållit i sig och jag gillar framförallt att dansa street/commercial och house.
Jag har under mina år på attitude gått i både EEC och contra som är två av crewna som funnits på skolan. Genom både EEC och contra har vi tävlat och uppträtt mycket i olika arrangemang. Året 2021 var EEC med och tävla i tv:programmet talang där vi kom delad andra plats.
När jag började gymnasiet valde jag linjen estetmusik med inriktning musikal på Malmö latinskola. Där fick jag lära mig mycket om framförallt sång men också mycket om skådespeleri och grundlig lärdom i jazz och balett. Tredje året av gymnasiet gick jag kursen estetisk kommunikation 2 där vi satte upp musikalen legally blond och jag fick äran att spela rollen Brooke Wyndham.
Jag tog studenten sommaren 2024 och hösten samma år var jag även med och satte upp Grease på Kristianstads teater och var då med i ensmeblen.
Sedan jag gick i sjunde klass har jag varit med och hjälpt Annette med barnklasserna på lördagar fram tills jag tog studenten.
Nu ska jag börja ha egna klasser och ser så mycket fram emot det! Jag vill verkligen sprida min dansglädje på mina klasser och hjälpa mina elever att utvecklas. Målet är att alla ska ha roligt och gå ifrån med ett stort leende!